Parolanızı mı unuttunuz? Kaydolun.
Üye Girişi
Left, Right, Center Left, Center, Right Center, Left, Right
Manipülasyon Merkezi

Yumuşak Doku Romatizması

 

Bu tedavi yöntemi henüz Türkiye’de yaygınlaşmamış olduğundan çok fazla bilinmemektedir. Dünyada ise yaygınlığı giderek artmakta olup, örneğin; İngiltere’ de doğal tedaviler arasında 1. sırada yer almaktadır.

Videoyu İzlemek İçin Üzerine Tıklayınız.


YUMUŞAK DOKU ROMATİZMALARI

Kas, tendon, fasya, derialtı yağ dokusu, bursa, eklem kapsülü, tendon kılıfı, tendonların kemiklere yapıştıkarı bölgeler gibi, hareketle dolaylı ilgisi olan eklem dışı dokuların çoğunlukla yangılı ( inflamatuar) bazende dejeneratif nitelikteki patolojik değişikliklere yumuşak doku romatizması denir.

Kaslardaki yumuşak doku romatizmasına fibromyalji denilmektedir. Fibromyaljide vücutta yaygın ağrı, tutukluk ve hassas bölgeler, yorgunluk, uyku bozukluğu görülür. Ayrıca bazen lokal eklem ağrıları, el ve dizlerde subjektif şişlikler, extremitelerde soğuma, uyuşma şikayetleri olabilir.  İlaç tedavisinde antidepresanlar verilmekte olup ayrıca egzersiz, fizik tedavi, semptomatik ilaç tedavileri, davranışsal ve gevşeme tedavileri uygulanabilir. Fibromyalji tedavisinin başarısı için hastanın doktor tavsiyelerine uyumu ve hastalığına koopere olması çok önemlidir.

Genellikle fibromyalji olan hastalar güneş, kum ve kaplıca tedavilerinden yarar gördüklerini ifade ederler. Ancak bunu da mutlaka doktor kontrolünde yapmaları gerekir. Çünkü kontrendike bir özel durumu  ( yüksek tansiyon, kalp hastalığı, varis gibi) varsa sakıncalı olacağı gibi, aynı zamanda uygulama şekli ve süresi de kişiye göre değişebilmektedir. Egzersiz olarak, yine doktor kontrolünde ve kişinin durumuna göre egzersiz programı belirlenir. Yüzme ( su ılık olmalı, üşütülmemelidir) ve kapalı salonda aletli jimnastik, fitness tarzı egzersizler daha uygundur.

Tendinitler : Tendonlardaki dejeneratif ve inflamasyonlu değişiklikleri içerir. Aşırı zorlama veya mikrotravmalarla oluşabilir. İlgili kasın hareketinde ağrı, kısıtlılık ve tendon palpasyonunda ağrı olur. Tedavide tendon bölgesi önce istirahate alınır. Nonsteroid antrinflamatuar ilaçlar verilir. Yetmezse lokal olarak steroid enjekte edilir. Akut dönemde soğuk uygulama, kronikleşmişse yüzeysel ve derin ısı uygulaması yapılır.

Tenosinovit : Tendon kılıfının yangılanmasıdır. Yangılanma sonucu tendon kılıfının viseral ve paryetal yaprakları birbirine, bazende tendona yapışabilir. Tendonun kılıf içinde hareketi ağrılıdır.

Tendoperiostit (entesopati) : tendonların kemiklere birleştiği alanlardaki yangılanmalara denir En sık rastlanılanlar dirseklerdeki tenisci ve golfcü dirseği denen epikandilitlerdir.

Bursit : Bursalar, kasların veya tendonlarla kemik çıkıntıların arasına yerleşmiş kesecikler olup, bir kasın diğer kas üzerinde veya tendon kemik çıkıntısı üzerinde kaymasını kolaylaştırır, vücutta simetrik yerleşmiş olup her bir yanında 78’ er bursa bulunur. Bunların yangılanmasına bursit denir.

Fasiit : Fasyaların yangılanmasıdır. Periartrit : Eklem kapsüllerindeki romatizmal değişikliklere kapsülit veya periartrit adı verilir.


Merkezimizdeki Uygulamalar

logo-icon Aletli Fizik Tedaviler logo-icon Spinal Maniplasyon
logo-icon Medikal Egzersiz Eğitimi logo-icon Visceral Maniplasyon
logo-icon Tıbbi Bilinçli Hipnoz logo-icon Yumuşak Doku Maniplasyonu
logo-icon Tıbbi Masaj logo-icon Kranial Maniplasyon
(Baş ve Yüz Bölgesi)
logo-icon Shiatsu logo-icon Osteopathy
logo-icon Tetik Nokta Tedavisi logo-icon Chiropractie
logo-icon Refleksoloji logo-icon Nöromuskuler Teknikler
logo-icon Kas Enerji Teknikleri